top of page

HOMA indeks - Što je i zašto je važan za metaboličko zdravlje?

Kada se govori o procjeni metaboličkog stanja, često se fokus stavlja na razinu šećera i inzulina u krvi. No te dvije vrijednosti same za sebe ne moraju imati velik značaj jer postoji čitav niz faktora o kojima ovise njihove vrijednosti.


No, ova dva parametra mogu se povezati u jedinstven pokazatelj koji može reći više o metaboličkom stanju, a to je HOMA indeks.



Epruveta s uzorkom krvi na kojoj je natpis "Insulin - test"
Za određivanje HOMA indeksa potreban je laboratorijski nalaz glukoze i inzulina natašte.

Što je HOMA indeks?


U svijetu inzulinske rezistencije ovo je pojam koji se često spominje. HOMA indeks je alat koji pomaže u procjeni osjetljivosti stanica našeg organizma na inzulin i u procjeni funkcije beta stanica gušterače koje izlučuju inzulin. 


HOMA indeks se izračunava pomoću jednostavne matematičke formule koja koristi dva ključna parametra: razinu glukoze u krvi natašte i razinu inzulina natašte:


Matematička formula za izračunavanje HOMA indeksa

HOMA indeks može se na jednostavan način i samostalno izračunati ukoliko postoji laboratorijski nalaz glukoze i inzulina natašte, koristeći ovaj kalkulator (obratiti pažnju na mjerne jedinice)



Kako se tumači HOMA indeks?


Općenito, viši HOMA indeks ukazuje na veću otpornost (rezistenciju) na inzulin, što može biti znak povećanog rizika od razvoja raznih metaboličkih oboljenja. S druge strane, niži HOMA-IR pokazuje dobru osjetljivost na inzulin, što se smatra poželjnim.


HOMA indeks interpretira se na sljedeći način:


  • HOMA < 1 pokazuje dobru osjetljivost  na inzulin, što znači da organizam učinkovito koristi inzulin za regulaciju razine glukoze u krvi

  • HOMA 1-2 ukazuje na početak inzulinske rezistencije

  • HOMA > 2,0 pokazuje prisutnost inzulinske rezistencije (prema nekim istraživanjima već se i HOMA > 1,5 smatra inzulinskom rezistencijom)



Zašto je HOMA indeks važan?


HOMA indeks pruža uvid u stanje metabolizma te u procjeni funkcije beta stanica gušterače, što ima ulogu u praćenju rizika od mnogih bolesti, uključujući dijabetes tipa 2, ali i druge metaboličke poremećaje. 


Dok simptomi inzulinske rezistencije ili mogu biti suptilni ili neprimjetni, HOMA indeks može ukazati na probleme prije nego što postanu ozbiljni. To omogućuje da poduzimanje preventivnih mjera – prvenstveno promjenu prehrane, zatim povećanje tjelesne aktivnosti te ostale poteze koji utječu na metaboličko zdravlje.


Također, nakon što se uvede farmakološka terapija ili promjene u prehrani u svrhu smanjenja inzulinske rezistencije, HOMA indeks služi i za praćenje uspješnosti poduzetih mjera kako bi se utvrdilo je li se smanjila ili pak povećala inzulinska rezistencija.


Valja naglasiti kako je HOMA indeks, za razliku od nekih drugih metoda, jednostavan i neinvazivan dijagnostički postupak koji se može izračunati na osnovu rutinskih laboratorijskih nalaza, zbog čega je vrlo pristupačan i široko primjenjiv.



Nedostaci HOMA indeksa


Iako je HOMA indeks koristan alat za procjenu inzulinske rezistencije, on ima i određene nedostatke.


HOMA indeks dobiva na temelju jednog vađenja krvi, što može biti problem s obzirom na činjenicu da se koncentracija inzulina mijenja iz sata u sat. 


Dakle, ponekad HOMA indeks može biti uredan, a da osoba ima inzulinsku rezistenciju koja se manifestira samo prekomjernim lučenjem inzulina nakon obroka, ne i natašte (vrijednost inzulina natašte uzima se za izračun HOMA indeksa). 


S druge strane, HOMA indeks može biti “lažno” visok ukoliko se mjeri nakon velikog stresa, neprospavane noći te tijekom ili neposredno nakon preboljele infekcije. 


Dodatno postoji nedostatak standardizacije u laboratorijskim mjerenjima inzulina, što može dovesti do varijacija u rezultatima između različitih laboratorija.


Zaključno, iako je HOMA indeks koristan alat za procjenu inzulinske rezistencije, njegovu upotrebu treba kombinirati s drugim dijagnostičkim testovima i kliničkim procjenama kako bi se dobila sveobuhvatna slika o metaboličkom zdravlju pojedinca.



Koje su dodatne dijagnostičke opcije?


Ranije se koristio test opterećenja glukozom (OGTT), no javlja se problem ukoliko je napravljen samo 2-satni OGTT, jer nije poznato kakav je inzulin bio jedan sat niti tri sata nakon što se popila glukoza. Apsolutnu preciznost bi imao 5-satni OGTT, no njegovo izvođenje je relativno zahtjevno i skupo.


Stoga se umjesto OGTT-a preporučuje izmjeriti razinu proteina koji veže spolne hormone - SHBG (sex hormone binding protein) natašte. 


SHBG jako dobro, obrnuto proporcionalno, korelira s inzulinom u serumu te je puno stabilniji biljeg metaboličkog statusa i same inzulinske rezistencije. Ovaj parametar “pamti” sve skokove inzulina tijekom dana. Više o SHBG-u pročitaj ovdje.



Što ako imaš povišeni HOMA indeks?


Ukoliko tvoji rezultati HOMA indeksa ukazuju na prisutnost inzulinske rezistencije, što se poklapa s tvojim simptomima, vrijeme je da nešto poduzmeš.


Važno je znati da je inzulinska rezistencija reverzibilno stanje na koje možeš utjecati i ona se može smanjiti, što se odražava i na smanjenje simptoma te na bolje metaboličko zdravlje i veću kvalitetu života.


Ukoliko te zanima kako utjecati na HOMA indeks odnosno na inzulinsku rezistenciju, to možeš saznati kroz dodatni edukativni sadržaj i podršku endokrinologa i nutricionista, dostupne kroz Metabolic Friendly članstvo!



Comments


bottom of page