
Mentalno zdravlje
Neodvojivi je dio cjelokupnog zdravlja, a označava psihičko blagostanje u kojem osoba realno prepoznaje svoje sposobnosti, može se nositi sa svakodnevnim stresom, može biti produktivna i davati kvalitetan doprinos užoj i široj zajednici, te imati dobru kvalitetu života.
Psihičko stanje rezultat je naših emocija, misli i ponašanja, a kada se značajno naruši zbog bioloških čimbenika, izloženosti stresu, te naših unutarnjih i vanjskih konflikata, stručna pomoć od strane psihijatra ili psihoterapeuta igra ključnu ulogu u oporavku i postizanju stabilnosti psihičkog stanja.
Zdravim umom do zdravog metabolizma
Psihijatrija je često stigmatizirana i pogrešno percipirana kao nešto „samo za lude pojedince“. No životne okolnosti, stres, trauma, gubitak ili bolest mogu bilo koga od nas dovesti do psihičkih poteškoća i poremećaja koji zahtijevaju stručnu pomoć, bilo da je riječ o kratkotrajnoj krizi ili dugotrajnijem stanju.
Nažalost, u današnjoj medicini ne stavlja se dovoljan naglasak na utjecaj psihičkog stanja na metaboličko zdravlje, iako je dokazano da upala, oksidativni stres i inzulinska rezistencija mogu biti temelj mentalnih poremećaja. To dodatno potvrđuje važnost povezivanja tjelesnog i mentalnog zdravlja te potrebu za cjelovitim pristupom u liječenju.
S druge pak strane, intervencije usmjerene na metabolizam (npr. promjena prehrane) pokazuju se kao važan alat u ublažavanju simptoma depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja.
Zdraviji životni stil (adekvatna prehrana, fizička aktivnost, uredan ciklus budnost-spavanje, relaksirajuće aktivnosti, itd.) je na prvom mjestu, ali često je potrebna barem psihoterapija. Ukoliko te dvije intervencije nisu dovoljne, savjetuju se i lijekovi.
Psihičke tegobe kod kojih pomaže psihoterapija odnosno psihijatrijski lijekovi
Psihoterapija može biti izuzetno korisna u svakodnevnim životnim situacijama koje izazivaju nelagodu, zbunjenost ili emocionalnu napetost. U tim situacijama psihoterapija pruža prostor za jasnoću, podršku i osobni rast, pomažući osobi da donosi odluke u skladu sa sobom i nosi se sa životnim izazovima na zdrav način.
Teške životne odluke
Obuhvaćaju situacije koje zahtijevaju donošenje odluka s dugoročnim posljedicama, poput promjene posla, prekida odnosa, preseljenja ili roditeljskih dilema. Često su praćene osjećajem nesigurnosti, sumnje u sebe i strahom od pogreške, što može uzrokovati emocionalni pritisak i tjeskobu.
Osjećaj nezadovoljstva
Karakterizira ga trajna unutarnja nelagoda ili osjećaj da život „nema smisla“, često bez jasno prepoznatljivog uzroka. Osoba može osjećati emocionalnu prazninu, dosadu i gubitak motivacije, unatoč tome što naizgled „ima sve što treba“. Može biti rani znak sagorijevanja ili početak depresivne epizode.
Unutarnja previranja
Podrazumijevaju intenzivne unutarnje konflikte, nedoumice i emocionalne oscilacije koje stvaraju osjećaj izgubljenosti. Osoba često ima osjećaj da „nije u skladu sa sobom“, teško donosi odluke, propituje svoje vrijednosti i identitet, što može dovesti do povlačenja ili impulzivnih reakcija.
Stres na poslu
Odnosi se na dugotrajnu izloženost pritisku, nerazumijevanju, preopterećenosti ili neizvjesnosti na radnom mjestu. Može rezultirati fizičkom iscrpljenošću, napetim odnosima s kolegama, osjećajem neadekvatnosti i narušenim samopouzdanjem. Dugoročno može voditi prema sagorijevanju (burnoutu) i ozbiljnijim psihičkim simptomima.
Problemi u partnerskim ili obiteljskim odnosima
Uključuju česte sukobe, zahlađenje odnosa, gubitak bliskosti ili komunikacijske barijere. Takve situacije mogu izazvati frustraciju, osjećaj neprihvaćenosti, usamljenosti ili krivnje, a često se reflektiraju na opće raspoloženje, koncentraciju i svakodnevno funkcioniranje.
Prekid veze
Jedan je od najčešćih emocionalnih stresora. Često ga prate osjećaji tuge, odbačenosti, bijesa, nesanice i gubitka identiteta, osobito ako je odnos bio dugotrajan ili duboko značajan. Potrebno je vrijeme za emocionalnu prilagodbu, a u nekim slučajevima i stručna podrška kako bi se spriječio razvoj depresivnih ili anksioznih simptoma.
Proces žalovanja i gubitka
Obuhvaća emocionalne reakcije na smrt voljene osobe, ali i na druge oblike gubitka (zdravlja, posla, odnosa). Normalni proces žalovanja uključuje tugu, ljutnju, poricanje i prihvaćanje, ali kod nekih osoba može doći do produljene tuge, osjećaja besmisla i povlačenja iz života.
Velike životne promjene
Uključuju situacije poput selidbe, promjene karijere, roditeljstva, ulaska u brak ili mirovinu. Iako promjene mogu biti pozitivne, često su praćene nesigurnošću, stresom i osjećajem gubitka poznatog. Tijelu i psihi treba vrijeme da se prilagode novim okolnostima.
Potreba za boljim razumijevanjem sebe i razvojem većeg samopouzdanja
Odnosi se na osjećaj da osoba "ne zna tko je", što želi ili zašto se ponaša na određeni način. Nisko samopouzdanje može utjecati na odnose, odluke i opće zadovoljstvo životom. Psihoterapija u ovim situacijama može pomoći u izgradnji unutarnje stabilnosti i sigurnosti.
Potreba za unaprijeđenjem kvalitete života
Ne mora postojati konkretna smetnja, ali postoji želja za osobnim rastom, boljim nošenjem sa stresom, usklađivanjem unutarnjih i vanjskih zahtjeva te postizanjem emocionalne ravnoteže. Ova motivacija često dovodi ljude na psihoterapiju kao oblik preventivne brige za mentalno zdravlje.
Kako psihoterapija i lijekovi pomažu u liječenju ovih stanja?
Psihijatrijska pomoć, s obzirom na jedinstvenost svakog pacijenta, podrazumijeva plan liječenja koji može uključivati različite pristupe.
Psihoterapija pomaže u olakšavanju psihičkih smetnji tako što pruža siguran i podržavajući prostor u kojem osoba, uz stručno vodstvo terapeuta, postupno istražuje dublje uzroke svojih misli, emocija i ponašanja. Cilj je razviti individualne alate i strategije koji pomažu osobi da bolje razumije sebe, smanji emocionalnu patnju i pronađe načine za kvalitetnije suočavanje s izazovima u svakodnevnom životu.
Ukoliko psihoterapija nije dostatna, psihijatar može propisati i lijekove. Farmakoterapija se bira i prilagođava potpuno individualno s obzirom na vrstu, intenzitet i trajanje psihičkih simptoma, te uvažavajući i eventualne tjelesne bolesti i terapiju koju su propisali ostali specijalisti.

Briga o mentalnom zdravlju kao dio Metabolic Friendly pristupa
U Metabolic Friendly centru njegujemo holistički pristup sagledavanju zdravstvenih tegoba pojedinca, u što je svakako uključena i briga za mentalno zdravlje.
Naš tim stručnjaka za mentalno zdravlje precizno će procjeniti razinu stresa, detektirati eventualne psihopatološke simptome, postaviti dijagnozu, savjetovati o daljnjim dijagnostičkim pretragama (ukoliko su potrebne) i predložiti individualizirani plan liječenja (psihoterapija, lijekovi, radna terapija, psihosocijalna rehabilitacija ili usmjeravanje drugim specijalistima).
Pregled psihijatra odnosno procjena izloženosti stresu namijenjena je osobama koje:
-
Žele preventivno provjeriti svoje mentalno zdravlje i unaprijediti emocionalnu dobrobit
-
Sumnjaju na prisutnost psihičkih smetnji koje značajno utječu na kvalitetu života
-
Već imaju dijagnosticirane neki od mentalnih poremećaja
-
Primjećuju simptome kao što su anksioznost, strahovi, poteškoće u međuljudskim odnosima, nesanica, promjene apetita, značajne promjene raspoloženja, gubitak volje, energije i motivacije, loša koncentracija, pažnja i pamćenje, suicidalne misli, loša tolerancija na stres, promjene u ponašanju, razdražljivost, glasovi i priviđenja, općenito nezadovoljstvo sa vlastitim funkcioniranjem
Pristup naših psihoterapeuta koristi se načelima kognitivno-bihevioralne terapije (KBT), no važno je naglasiti da psihoterapija nije čudesno rješenje koje djeluje nakon jednog razgovora, već proces koji zahtijeva vrijeme, povjerenje i dosljednost.
Upoznaj naše stručnjake za mentalno zdravlje

Psihološko savjetovanje
80
Sklad duha i uma, osim dobrog raspoloženja, pozitivno utječe i na sveukupno stanje organizma. Ako osjećaš da ti je potrebna psihološka pomoć i podrška, naruči se na psihološko savjetovanje.
Holistički pristup savjetovanju
Savjetovanje virtualno ili u našem centru u Zagrebu
Doktori s licencom bihevioralno-kognitivne terapije
Individualan pristup i hodogram daljnjeg savjetovanja

Pregled psihijatra
95
Vrati kontrolu nad svojim mentalnim zdravljem uz pregled psihijatra. Individualni pristup za cjelovitu podršku mentalnom i metaboličkom zdravlju.
Holistički pristup dijagnostici i liječenju
Mogućnost pregleda virtualno ili u našem centru u Zagrebu
Doktori specijalizirani za biologijsku psihijatriju
Individualan pristup i hodogram daljnjeg liječenja
Pregledi
Pojedinačne preglede možete kupiti van članstva po navedenim cijenama, a u sklopu članstva možete odrađivati pojedine preglede po povoljnijoj cijeni s 20% popusta.
Kontakt
Adresa
Preradovićeva 20
Zagreb
Kontakt
Radno vrijeme
Pon - Pet
9:00 h – 17:00 h