Danas je dobro prepoznat značaj GLP-1 kod mnogih metaboličkih oboljenja koja su povezana s mršavljenjem i zadržavanjem zdrave tjelesne mase, a posebno kod inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2.
Iako se ova molekula danas cilja unositi putem lijekova, zanimljiva je činjenica da se lučenje ovog peptida u našem organizmu događa svakodnevno, te da se njegovi učinci mogu potaknuti i prehranom.
Što je GLP-1 i kako djeluje?
GLP-1 (Glucagon-like-peptide-1) je jedan od hormona koji regulira razinu glukoze u krvi na način da potiče lučenje inzulina, a smanjuje lučenje glukagona, hormona koji podiže razinu glukoze u krvi.
GLP-1 također pomaže usporiti pražnjenje želuca i probavu, što potiče osjećaj sitosti i pomaže u kontroli apetita i unosa hrane. Kada je prehrana obiluje namirnicama bogatim vlaknima, proteinima i zdravim mastima, može služiti kao okidač za otpuštanje GLP-1. Ove činjenice korisne su za kontrolu pretilosti, inzulinske rezistencije i ostalih srodnih oboljenja.
Na koji način hrana potiče lučenje GLP-1?
Istraživanja su pokazala da se GLP-1 luči u gastrointestinalnom traktu, u L-stanicama, kao odgovor na prisutnost određenih nutrijenata poput monosaharida, peptida i masnih kiselina. Primjeri takve hrane su namirnice bogate vlaknima kao što je povrće, zatim jaja, orašasti plodovi, avokado.
Kada se konzumiraju vlakna, crijevne bakterije ih razgrađuju do kratkolančanih masnih kiselina. Takve masne kiseline signaliziraju posebnim stanicama u crijevima da počnu lučiti GLP-1 u krvotok.
Najveća kritika pristupa kojim se prehranom nastoji potaknuti lučenje GLP-1 je nedovoljna količina GLP-1 koji se izluči u krvotok, u usporedbi s farmakološkom primjenom GLP-1. Time je razina nedovoljna za fiziološke učinke poput poboljšanog lučenja inzulina i stabilnijih vrijednosti glikemije.
Kada se sagleda utjecaj nutrijenata na endogeno lučenje GLP-1 u organizmu, on ovisi o sastavu makronutrijenata u prehrani.
Namirnice koje potiču lučenje GLP-1
Jaja
Kvalitetan su izvor proteina i mononezasićenih masnih kiselina, zbog čega utječu na lučenje GLP-1. Smatra se da su za to prvenstveno zaslužni bjelanjci jajeta.
Kroz razna istraživanja evidentiran je izraženiji osjećaj sitosti, smanjen unos hrane u periodu nakon obroka i stabilna razina glikemije kod osoba koje su jela jaja u usporedbi s drugim namirnicama.
Orašasti plodovi
Određena istraživanja ustanovila su kako su bademi, kikiriki i pistacije učinkovite u povećanju razine GLP-1 zbog njihovog sadržaja proteina, vlakana i zdravih masti.
Vlakna i masti iz ovih orašastih plodova usporavaju probavu i dovode do postepenog otpuštanja glukoze u krvotok zbog povećanog lučenja GLP-1.
Avokado
Zbog sadržaja vlakana i mononezasićenih masnih kiselina, avokado također potiče lučenje GLP-1. Zbog toga dolazi do usporavanja probave i postepenog otpuštanja glukoze u krvotok.
Kroz istraživanja je također potvrđeno da kada se u obroku pojede cijeli avokado u usporedbi s kontrolnim obrokom bez avokada, dolazi do većeg izlučivanja GLP-1, ali i peptida YY koji je također zaslužan za regulaciju apetita odnosno povećanja sitosti, te dolazi do manjeg lučenja inzulina.
Maslinovo ulje
Otkriveno je da su nezasićene masti, poput onih iz maslinovog ulja, bolje u stimulaciji lučenja GLP-1 od zasićenih masti kao što su one iz maslaca.
Pokazalo se da mediteranska prehrana, koja je bogata maslinovim uljem, dovodi do većih razina GLP-1 nakon obroka, poboljšanja inzulinske osjetljivosti i nižih razina glukoze natašte i nakon obroka, u usporedbi s prehranom bogatom zasićenim mastima.
Povrće
Primjeri povrća poput brokule, mrkve, prokulica bogati su vlaknima i vitaminima, što pomaže u regulaciji glikemije i potencijalno utječu na razine GLP-1.
Također, kada se povrće konzumira prije ugljikohidrata u obroku, dolazi do značajno većeg lučenja GLP-1 i nižih razina glukoze.
Može li prehrana poslužiti kao učinkovita strategija za upravljanje endogenim GLP-1?
Upravljanje sastavom (makro)nutrijenata u prehrani pokazalo se učinkovito u poticanju lučenja GLP-1, što pokazuje potencijal za liječenje raznih stanja kao što je debljina, inzulinska rezistencija, dijabetes tip 2 i ostala.
U usporedbi s korištenjem GLP-1 agonista, koji se unose u obliku lijekova, ciljanje na endogeno lučenje GLP-1 putem prehrane ima dodatne benefite zbog lučenja dodatnih crijevnih peptida kao što je peptid YY, sa sličnim djelovanjem, kao i izostanak nuspojava koje imaju lijekovi.
Negativna strana endogenog GLP-1 je brzo vrijeme raspada s vremenom polu života (vrijeme potrebno da se koncentracija smanji za 50%) od 2 minute. U usporedbi s tim, vrijeme polu života farmakoloških GLP-1 agonista je u prosjeku 1,5 h do 5 dana, ovisno o lijeku.
Iako farmakološki GLP-1 agonisti pružaju konstantnu i snažniju stimulaciju GLP-1 receptora, što rezultira boljim i trajnijim metaboličkim koristima, valja istaknuti koje su prednosti učinka endogenog GLP-1:
Nutritivno bogatija prehrana
Kako bi se potaknulo lučenje endogenog GLP-1 putem prehrane, potrebno je konzumirati nutritivno bogatije namirnice poput zdravih masti, proteina i vlakana. To može dovesti do poboljšanja prehrambenih navika i nutritivno kvalitetnije prehrane.
Prirodni metabolički odgovori
Kako se endogeni GLP-1 prirodno luči kao odgovor na unos hrane, to znači da može pružiti fiziološki uravnoteženiji odgovor u smislu regulacije apetita i razine glukoze.
Povećana svijest o hrani
Osobe koje prehranom za reguliraju razine GLP-1 često razvijaju veću svijest o svom unosu hrane i kvaliteti namirnica, što može dovesti do dugoročnih promjena u prehrambenim navikama i zdravlju.
Dakle - pravilna prehrana ili lijekovi?
Odgovor bi glasio: pravilna prehrana uvijek, lijekovi samo ako je potrebno.
Cilj nutritivno bogate prehrane koja obiluje zdravim mastima, vlaknima i proteinima, kao što je i Metabolic Friendly prehrana, jest prvenstveno kvalitetna nutritivna opskrba.
Rezultat toga su sve pozitivne metaboličke promjene kao što je smanjenje tjelesne mase, bolja regulacija glikemije, smanjenje inzulinske rezistencije itd.
Lijekovi dolaze u obzir tek onda kad to procijeni liječnik, nakon što se naprave određene pretrage i dijagnostički postupci.
Ukoliko te zanima više o tome kako Metabolic Friendly prehrana može služiti u kontroli apetita odnosno sitosti, to možeš saznati kroz dodatni edukativni sadržaj i podršku nutricionista, dostupne kroz Metabolic Friendly članstvo!
Comentarios