Psihijatrijski lijekovi i hrana: Interakcije koje mijenjaju učinak terapije
- 31. ožu
- 3 min čitanja
Psihijatrijski lijekovi mogu imati različit učinak ovisno o tome što jedemo. U sljedećem tekstu dr. Turčin saznaj kako hrana utječe na njihovu apsorpciju, djelovanje i učinkovitost.

Kako unositi lijekove i što sve utječe na njihovo djelovanje?
Lijekovi su sastavljeni od neaktivnih tvari (tzv. nosača) i aktivnih tvari (t.j. ljekovitih supstanci). U organizam ih možemo unositi na različite načine: injekcijama (u potkožno tkivo, u mišić, u krvnu žilu), kapljicama (usta, nos, uho, oko), kremama ili flasterima (na koži), sprejevima (usta, nos, koža), tabletama ili kapsulama (usta).
Prema načinu nastanka ugrubo bismo ljekovite tvari mogli podijeliti na prirodne i umjetne. I prirodni lijekovi su sastavljeni od kemikalija, te sadrže kemijski aktivne tvari, koje u organizmu sudjeluju u kemijskim reakcijama i tako ostvaruju svoj terapijski učinak.
Hrana i lijekovi – kemijska povezanost
Prehrambeni artikli također su kompleksno organizirani kemijski spojevi ili kemikalije (proteini, šećeri, masti, vitamini itd.). Zbog toga postoje kemijske interakcije među nekim namirnicama i nekim lijekovima. Psihijatrijski lijekovi nisu iznimka.
Psihijatrijski lijekovi i njihova raznolikost
Psihijatrijske lijekove dijelimo prema djelovanju u nekoliko skupina: antidepresivi, antipsihotici, anksiolitici i hipnotici, stabilizatori raspoloženja, antidementivi i drugi.
Svaka skupina se dijeli na podskupine prema kemijskoj strukturi, ali možemo ih grupirati i prema tome na kojim jetrenim enzimima se metaboliziraju, dakle, na kojim enzimima u jetri se pretvaraju iz neaktivnog oblika molekule u aktivni oblik (=metabolit).
Aktivnost jetrenih enzima se može mijenjati sa tvarima koje ih ili aktiviraju ili blokiraju. Te tvari mogu biti drugi lijekovi, ali i sastavni dijelovi hrane i pića.
Interakcije između hrane i lijekova mogu uzrokovati bolji ili lošiji terapijski učinak. Poznavanje tih interakcija pomaže u adekvatnijem liječenju i pridonosi boljim rezultatima, što je u interesu svakome tko treba liječenje sa lijekovima, kako bi izbjegao sabotažu samoga sebe.
Dodajmo i to da neki lijekovi postižu puno bolju efikasnost (raspoloživost u organizmu) kada se uzimaju na prazan želudac, dok drugim lijekovima treba određena hrana, kako bi se lakše apsorbirali i postigli učinkovitu koncentraciju. Te informacije moguće je dobiti ili kod svog doktora ili kod ljekarnika.
Hrana koja utječe na jetrene enzime i djelovanje lijekova
Jedan od važnijih jetrenih enzima u metabolizmu psihijatrijskih lijekova je CYP1A2 (CYP = citokrom P450, op.).
Uz njegovu pomoć se iz neaktivnog u aktivni oblik pretvaraju npr. fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, duloksetin, mirtazapin, agomelatin, amitriptilin, mianserin, klomipramin, imipramin, maprotilin, nortriptilin, selegilin, klozapin, olanzapin, haloperidol, klorpromazin, promazin, asenapin, pimozid, karbamazepin, klobazam, bromazepam, zolpidem i melatonin.
Aktivnost CYP1A2 povećevaju (induciraju) brokola, prokulice, kupus, cvjetača, meso na žaru, rotkvice i rikula, te je uz te prehrambene artikle veća vjerojatnost da će koncentracija lijekova u krvi biti smanjena. Stiga će kod nekih pacijenata možda biti potrebne veće doze lijekova za isti učinak.
Aktivnost tog enzima smanjuju (inhibiraju) mrkva, celer, korijandar, kim i peršin, te tako povećavaju koncentraciju lijekova i produljuju njihovu eliminaciju iz sistema.
Putem CYP1A2 metaboliziraju se i kofein, nikotin, etanol, kanabidiol i medicinski kanabis.
Grejp i ostale važne interakcije
Grejp se posebno ističe među namirnicama koje utječu na metabolizam psihotropnih lijekova. U tom agrumu nalaze se kemijske tvari (pogotovo furanokumarini), koje djeluju na CYP1A2, CYP3A4, CYP2D6 i CYP2C9, ali interakcije među grejpom (ili srodnim citrusima) i lijekovima ovise o pojedinom lijeku, ne o klasi lijekova.
Lijekovi sa kojima prirodni kemijski spojevi u grejpu ulaze u interakcije su: kvetiapin, sertralin, fluvoksamin, diazepam, alprazolam, klonazepam, midazolam, nitrazepam, buspiron, kofein, dekstroamfetamin, ketamin, amitriptilin, buprenorfin, kodein i metadon, te karbamazepin.
Hrana kao podrška ili prepreka u terapiji
Zaključno, ukoliko imaš propisane određene lijekove, a koji ne daju zadovoljavajuće rezultate ili željeni učinak izostaje, možda je potrebno prilagoditi namirnice koje konzumiraš, ma koliko zdrave i prirodne bile.
U tome ti može pomoći i savjetovanje s našim Metabolic Friendly stručnim timom.
Ukoliko želiš provjeriti interakcije lijekova koje uzimaš, uvesti lijekove ili napraviti procjenu postojeće terapije, prijavi se za pregled psihijatra.
Comments